In the sale you will find especially cheap items or current promotions.
Want to part with books, CDs, movies or games? Sell everything on momox.com
Wszyscy znaja te scene ze sklepu: maluch zaczyna plakac, grymasi, potem wrzeszczy, rzuca sie na podloge. Mama, a czasami tata, uspokaja, prosi, wpada w irytacje, podnosi glos, szarpie... Na twarzy umeczonego rodzica maluje sie pytanie: "Boze, dlaczego to moje dziecko jest takie?"
Doktor Catherine Gueguen wyjasnia w oparciu o najnowsze odkrycia neurobiologii, ze takie zachowanie to nie wynik zlego wychowania czy jakichkolwiek zaburzen. To zupelnie normalna reakcja dziecka, zwiazana z dojrzewaniem jego mozgu. Badania pokazaly, ze kazdy obszar mozgu rozwija sie inaczej i w innym tempie. Emocje i uczuciowosc dojrzewaja etapami. Dziecko jest wobec nich bezbronne i nie potrafi kontrolowac swoich zachowan.
Pozwolmy rosnac mozgowi dziecka w lagodnosci - mowi Catherine Gueguen w "Le Monde. Science et Medicine".
Takie sa wnioski z najnowszych badan nad rozwojem mozgu. Autorka pokazuje to na konkretnych, czasami kryzysowych przykladach, jakie znaja wszyscy rodzice, i wyjasnia, dlaczego powinni postepowac z empatia. Wspolodczuwanie, bliskosc i rozmowy pomoga w rozwoju mozgu dziecka, co zdecyduje o jego rozwoju emocjonalnym i intelektualnym. Dr Gueguen przestrzega, ze przemoc moze hamowac rozwoj mozgu. Jak mowi "ta wiedza nie ulatwi roli rodzicow, ale uczyni ich bardziej swiadomymi i odpowiedzialnymi za postepowanie z dzieckiem, by dac mu szanse stac sie szczesliwym doroslym".